بورد فوق تخصص جراحی پلاستیک عضو انجمن جراحان پلاستیک و استادیار دانشگاه.

ایران، تهران،یوسف آباد،خیابان 23، کلینیک پزشکی شفق

مشاوره:

0912-3141491

خيلي از افراد به ويژه خانم ها دوست دارند رژيم بگيرند و وزن آنها کاهش يابد اما صورتشان لاغر نشود، در حاليکه متاسفانه اين موضوع در عمل غيرممکن است. به عبارت ديگر، رژيم غذايي، هوشمند نيست تا بر روي برخي مناطق اثر کاهش چربي داشته باشد و بر برخي مناطق ديگر اثري نداشته باشد. قطعا کسي که رژيم کاهش وزن مي گيرد دچار کاهش چربي پوست صورت هم مي شود و ممکن است با از دست دادن مقدار زيادي از وزن بدن، کمي افتادگي پوست هم پيدا کند. اما نگران نباشيد.
دکتر « محمد هاشمي » دبير انجمن پيشگيري از چاقي در اين ارتباط در سايت شخصي خود در مقاله اي تحت عنوان « افتادگي پوست صورت درپي رژيم کاهش وزن » راهکارهايي ارايه مي دهد.

هاشمي در رابطه با يکي از همين راهکارها مي گويد: اين افراد اگر آب مورد نياز بدن خود را مصرف کنند به ميزان قابل ملاحظه اي از افت پوست صورتشان جلوگيري مي شود. نوشيدن روزانه دو ليتر آب يا هفت تا هشت ليوان آب به تمام افراد توصيه مي شود .

وي ادامه مي دهد: از سوي ديگر بايد بدانيد که ميزان چربيهاي موجود در صورت ، محدوديت دارد و به اين معنا نيست که هرچه لاغرتر شويم، دچار افت بيشتري در صورت ميشويم، بلکه اين فرايند لاغر شدن صورت به رغم ادامه کاهش وزن، در نقطه اي متوقف مي شود. ضمنا کساني که بايد به لحاظ سلامتي وزن کم کنند نبايد به اين مساله حساسيت زيادي نشان بدهند. به عبارت ديگر نبايد سلامتي خود را فداي زيبايي کنند. زيرا در بسياري از افراد تحت درمان با رژيم غذايي، کاهش وزن امري ضروري در راستاي سلامت آنها به شمار مي آيد.
هاشمي در رابطه با افراد با سن پايين تر نيز مي گويد: کساني که سن پايين تري دارند اين افتادگي، نگراني چنداني ندارد زيرا شرايط ساختاري آنها به مرور با وضعيت جديد مطابقت پيدا ميکند و با چهره جديد خود کنار خواهند آمد.

دبير انجمن پيشگيري از چاقي در خصوص افرادي که در سن بالاتر هستند نيز خاطرنشان مي سازد که برخلاف تصور، صورتشان تخريب چنداني پيدا نمي کند. در واقع اگر به عکسهاي قديمي خود نگاهي بياندازند، ملاحظه مي کنند که چهره شان ساختاري مشابه دهه هاي قبلي عمر آنها را دارد با اين تفاوت که چند سال پيرتر شده اند ولي تغييرات به لحاظ لاغر شدن جديد بيشتر به چشم مي آيند.


**چه اقدامات ديگري مي توان انجام داد؟

هاشمي معتقد است که اقدامات زيبايي متعددي براي کاهش افتادگي پوست صورت ناشي از رژيم لاغري وجود دارد . مثلا در کنار رژيم غذايي مي توانند از ليفتينگ هاي موضعي با فناوري راديوفرکانس استفاده کرد که اين روش به دنبال افزايش خون رساني و کلاژن سازي تاثير مطلوبي بر روي سفتي پوست و رفع افتادگيها و چين و چروکها در نقاط مختلف بدن از جمله صورت خواهد داشت. ضمن اينکه برخي روشهاي تهاجمي نظير تزريق چربي هم مي تواند باعث شود که افتادگي پوست صورت برطرف شود.

**برخي ادعاهاي فريب دهنده

هاشمي به برخي فريبکاراني هم اشاره مي کند که ادعا مي کنند رژيم غذايي خاص و يا دارويي ارايه مي دهند که بدون تاثير بر ساير نقاط، موجب بهبود وضعيت صورت به تنهايي ميشود.
وي در اين رابطه مي گويد: اينگونه ادعاها، فريبي بيش نيستند و هيچ رژيم غذايي وجود ندارد که به تنهايي و فارغ از تاثير بر ساير نقاط بدن موجب لاغر و يا چاق شدن صورت شود. ضمن اينکه دارويي هم که به تنهايي موجب اين امر شود شامل همين قاعده است. لذا هشدار مي دهيم تا فريب اينگونه تبليغات را نخوريد.
دکتر هاشمي دوباره تاکيد مي کند : افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقي هرگز نبايد براي پرهيز از افت صورت، از کاهش وزن و بازيابي سلامت خود خودداري کنند.