بورد فوق تخصص جراحی پلاستیک عضو انجمن جراحان پلاستیک و استادیار دانشگاه.

ایران، تهران،یوسف آباد،خیابان 23، کلینیک پزشکی شفق

مشاوره:

0912-3141491

توصيه هاي پس از عمل جراحي
1- تا زمانی که به شما گفته نشده از فین و عطسه کردن بپرهیزید (بخصوص دردو هفته ی اول)، در صورت لزوم با دهان عطسه و سرفه نمایید. 
2- تا 7 روز پس از عمل از دو بالش استفاده و سعی کنید سر بالاتر قرار بگیرد.
3- مش های داخل بینی ظرف 24 الی 72 ساعت خارج خواهد شد، در این مدت با دهان تنفس نمائید و از خارج کردن و یا جابجا کرند مش ها خودادری فرمائید. در صورت نیاز می توانید پانسمان جلوی بینی را به آرامی و بدون جابجا کردن بینی تعویض نمائید. 
پس از خارج کردن مش های بینی و با کمک سرنگ (بدون سوزن) داخل بینی را روزی 3-2 بار شستشو دهید. قطره فنیل افرین را فقط درهفته ی اول و یا در صورت پرواز با هواپیما استفاده کنید.
4- گچ روی بینی یک هفته پس از عمل برداشته خواهد شد، لطفاً به آن دست نزنید و آن را خشک نگه دارید. در صورتی که گچ شماجابجا و یا شل شود فوراً تماس بگیرید. (روزی که جهت برداشتن گچ تعیین شده می توانید حمام کنید ولی گچ را از روی بینی برندارید.)
5- در 48 ساعت اول از کیسه ی یخ بر روی چشم ها و صورت خود استفاده نماید ولی مراقب باشید که گچ روی بینی شل نشود. ممکن است تا چند روز پس از عمل خونریزی مختصری از بینی داشته باشید که جای نگرانی ندارد. همچنین ممکن است پس از عمل تهوع و یا حتی استفراغ خونی داشته باشید که نیاز به اقدام خاصی نیست و طبیعی می باشد.
6- از خوردن غذاهای سفت و نیز غذاهایی که به جویدن طولانی نیاز دارد پرهیز کنید، غیراز این مورد هیچ محدودیتی در رژیم غذایی وجود ندارد. از هرگونه ضربه یا فشار به بینی تا 6 هفته جلوگیری کنید چون باعث آسیب های غیر قابل جبران خواهد گردید.
7- از لبخند زدن، خندیدن و حرکات بیش از حد صورت و نیز مکالمات تلفنی طولانی و فعالیت های اجتماعی بیش از حد به مدت دو هفته اجتناب گردد.
8- از فعالیت جسمانی سنگین به مدت 2 هفته اجتناب کنید و بیش از حد معمول به استراحت بپردازید. از فعالیت های نظیر ورزش و تماس جنسی اجتناب گردد.
9- دندان ها را با مسواک نرم با ملایمت مسواک کنید، از دستکاری لب فوقانی بپرهیزید تا بینی بی حرکت بماند.
10- می توانید صورت خود را به آرامی بشوئید ولی دقت نمائید که پانسمان خیس نشود.
11- موی خود را به مدت یک هفته نشوئید مگر اینکه کسی این کار را برای شما انجام دهد (پانسمان بینی نباید خیس شود)
12- به مدت یک هفته لباس هایی بپوشید که از جلو یا عقب بسته می شود و از پوشیدن پولیور، تی شرت و نظایر آن خودداری کنید.
13- از قرارگرفتن در معرض آفتاب بپرهیزید و حتماً تا 6 ماه از ضد آفتاب مناسب استفاده فرمائید.
14- به مدت یک ماه از شنا کردن بپرهیزید.
15- تورم ظرف 3-2 روز اول به حداکثرمی رسد که نرمال است و ممکن است پس از برداشتن پانسمان، چشم ها و لب فوقانی دچار تورم و تغییر رنگ شده باشند که نگران کننده نیست، این مورد معمولاً در عرض 3-2 هفته بهبود می یابد. در بعضی از بیماران رفع کامل تورم ممکن است به 6 ماه زمان نیاز داشته باشد. (به مناطق کبودشدگی حتماً کرم ضد آفتاب بمالید.)
16- برای حداقل 4 هفته از به کار بردن عینک های طبی یا آفتابی اجتناب کنید. لنزهای چشمی را می توان پس از 2-3 روز بعد از عمل به کار برد.
17- اگر بخیه روی کناره پره بینی زده شده است، لخته های خون را با پنبه خیس تمیز کنید محل بخیه ها را با پماد تجویز شده چرب کنید و روی آن ضد آفتاب هم بزنید.
18- در صورت بروز تب (بالای 5/38)، خونریزی بیش از حد و یا دردی که با مسکن برطرف نمی شود.
19- نوک بینی و گاه دندان های جلویی تا مدتی بی حس است که طبیعی می باشد و پس از مدتی برطرف خواهد شد.
20- تا 3 هفته از بلند کردن وزنه های بالای 10 پوند اجتناب کنید.
21- رسیدن به نتایج نهایی جراحی بینی حدود 18 ماه طول مي كشد.

1-  نكات مورد توجه براي بعد ازعمل جراحي
در جراحي زيبايي، پس از اتمام عمل بيمار به صورت كاملا هوشيار بوده و مشكل خاصي نخواهد داشت و تا حدود سه الي چهار ساعت بعد از عمل مرخص ميشود .
بالا نگهداشتن زير سر، گذاشتن كمپرس سرد كنار بيني  و زير چشم تا حداقل 12ساعت بعد از عمل جراحي، صحبت نكردن زياد و انجام حركت سنگين، از عوامل بسيار مهمي هستند كه در صورت رعايت،  بيني ورم بسيار كمتري خواهد كرد .
خوردن غذاي نرم تا 24ساعت توصيه ميشود و بعد از آن غذاي ميكس و معمولي ميل كنيد و از مصرف خوراكي هاي بسيارسفت كه نياز به جويدن زياد دارند مانند سيب، هويج و... به مدت يك هفته پرهيز نماييد .
نوشيدن آب ميوه هاي طبيعي به مقدار زياد توصيه ميشود و مصرف داروهاي تجويز شده براي شما از 12 ساعت بعد از عمل الزاميست .
تامپون هاي قرار داده شده در داخل بيني بيمار معمولا قبل از ترخيص خارج ميشود تا بتوانيد از راه بيني تنفس داشته باشيد، مگر در مواردي خاص .
 البته يك ماه اول به دليل داشتن ورم داخل بيني، كمي تنفس سختر از قبل خواهد بود كه با شستشو بهتر ميشود .
زمان مراجعه بيمار به مطب جهت باز كردن گچ بيني، بين پنج روز تا يك هفته بعد ازعمل ميباشد كه دراين مدت به گچ بيني نبايد آب بزنيد .
قبل از مراجعه به مطب جهت باز كردن پانسمان بيني،  حتما دوش بگيريد تا گچ روي بيني كاملا شل شود .
(درصورت افتادن گچ زير دوش، نگران نشويد) و سپس به مطب مراجعه فرماييد .

2- روش مصرف داروها
استفاده از كپسول سفالكسين هر شش ساعت، كپسول نوافن هر8 ساعت (در صورت داشتن درد مصرف شود) قطره فنيل افرين هر 8 ساعت به مدت سه روز، سشتشو داخل بيني با سرم حداقل هر 8 ساعت (براي خارج كردن ترشحات ميتوانيد از گوش پاك كن استفاده كنيد) بعد از شستشو داخل بيني را حتما با پماد تتراسايكلين چرب كنيد .
بيماران گرامي،  مخصوصا با پوست چرب و ضخيم از خوردن غذاي شور و پرچرب اجتناب نمايند و مصرف ترشيجات را كاهش دهند تا روند كاهش تورم بهتر طي شود لازم به ذكر است هر نوع بيني بعد از جراحي متورم ميشود و به نسبت كيفيت پوست و رعايت نكات، زماني جهت برطرف شدن تورم نياز دارد كه از شش ماه تا دو سال متغير است و تا دو هفته اول بعد از عمل تورم زيادتر مي شود، نوك بيني هميشه بيشتر متورم ميشود و زمان بيشتري براي كاهش ورم نياز دارد .
تعويض چسب به روش صحيح و به موقع كمك زيادي به كاهش تورم ميكند اما تاثيري در فرم نهايي بيني ندارد .
ممكن است در روزهاي اوليه بعد ازعمل، بيني كمي كج به نظر برسد و يا سوراخ هاي بيني نامتقارن باشد، نگران نباشيد با كاهش تورم برطرف خواهند شد .
بسيار احتياط كنيد هيچگونه ضربه اي به بيني نخورد مخصوصا هفته هاي اوليه پس ازعمل جراحي .
در صورت امكان مستقيم بخوابيد تا ضربه اي به بيني وارد نشود .