بورد فوق تخصص جراحی پلاستیک عضو انجمن جراحان پلاستیک و استادیار دانشگاه.

ایران، تهران،یوسف آباد،خیابان 23، کلینیک پزشکی شفق

مشاوره:

0912-3141491

اگر متقاضی عمل زیبایی هستید،‌ در این آزمون شرکت کن;آزمون جراحی زیبایی شاخص دیگری که در خشنودی شما از ظاهر جدیدتان موثر است، میزان اعتماد به نفس و رضایت شما از ظاهر خودتان است یا به عبارت دیگر اعتماد به نفس شما به ظاهرتان. اگر شما خواهی نخواهی خودتان را قبول داشته باشید و اعتماد به نفس شما درونی باشد و نه ظاهری، در هر حال از نتایج جراحی خود خشنود خواهید بود. ما در این قسمت برایتان یک آزمون تهیه کرده‌ایم تا ببینید که آیا شما برای انجام جراحی پلاستیک آمادگی لازم را دارید یا نه. با خودتان صادق باشید و با این آزمون خود را محک بزنید. یک قلم و کاغذ بردارید و بنویسید به چه تعداد از این پرسش‌ها پاسخ مثبت می‌دهید، سپس نتیجه آزمون را بخوانید:
سئوالات آزمون زیبایی
1: من از ظاهر صورت و بدن خودم راضی هستم ولی احساس می‌کنم که اگر بخشی از صورت یا بدنم را جراحی پلاستیک کنم، احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهم کرد.
-موافقم
-مخالفم
2: من دلایل خاص خودم را برای اینکه زیر تیغ جراحی پلاستیک بروم، ‌دارم. به نظر سایر اطرافیانم و اعضای خانواده‌ام درباره اینکه باید جراحی پلاستیک انجام دهم تا زیباتر شوم،‌ توجه چندانی ندارم.
-موافقم
-مخالفم
3: داشتن ظاهر زیبا و دلنشین در پیشرفت شغلی من موثر است و اگر با جراحی پلاستیک زیباتر شوم در شغلم هم موفق‌تر خواهم بود.
-موافقم
-مخالفم
4: انتظارات من از نتیجه جراحی زیبایی، منطقی و واقعی است و انتظارات غیر منطقی از این جراحی‌ها برای موفقیت در شغل و زندگی در روابط اجتماعی و حرفه‌ای و شادی و نشاط روحی ندارم.
-موافقم
-مخالفم
5: برای من، احساس رضایت درونی‌ام از ظاهرم و زیبایی‌ام بیشتر از دیگران در این باره اهمیت دارد.
-موافقم
-مخالفم
6: من فکر می‌کنم زیبایی ظاهری من، به اندازه کافی عای و منحصر به فرد است و اصلا به معیارهایی که در رسانه‌های گروهی برای یک چهره و اندام زیبا تبلیغ می‌شود، توجهی ندارم.
-موافقم
-مخالفم
7: من فکر می‌کنم به جراحی زیبایی نیاز دارم ولی پیش از آن درباره نوع عمل جراحی، هزینه‌های آن و مهارت جراحی خوب تحقیق می‌کنم. 
-موافقم
-مخالفم

تفسیر آزمون:
حالا نوبت آن رسیده است که نتیجه آزمون آمادگی خودتان را برای جراحی زیبایی بررسی کنید،‌ ببینید به چه تعدای از سئوالات پاسخ مثبت داده‌اید. راهنمای خود را در جلوی تعداد پاسخ‌های مثبت‌تان بخوانید:
اگر ۶ یا ۷ پاسخ مثبت داده‌اید:
 شما به ۷ پرسش پاسخ مثبت داده‌اید، به نظر می‌آید شما تصویر روشن و درستی از ظاهر خودتان دارید و به ظاهر خودتان اعتماد دارید. انتظارات شما از نتیجه جراحی‌های زیبایی منطقی است. قدم بعدی شما این است که از یک متخصص جراحی پلاستیک، وقت ملاقات بگیرید و با او دقیق‌تر درباره جراحی پلاستیک مورد نظرتان مشورت کنید.

اگر ۴ یا ۵ پاسخ مثبت داده‌اید:
براساس پاسخ‌‌های شما به این آزمون، شما ممکن است آمادگی انجام جراحی پلاستیک را اکنون یا در آینده داشته باشید، ولی به نظر می‌رسد انتظارات چندان منطقی از این جراحی‌ها و نتیجه زیبایی آن نداشته باشید. بهتر است وقت بیشتری پیش از گرفتن تصمیم نهایی برای جراحی پلاستیک صرف کنید و کسی بیشتر درباره این جراحی‌ها، شیوه جراحی و نتایج آن اطلاعات کسب کنید. با این روش شما دیدگاه بهتری درباه خودتان و زیبایی ظاهری‌تان پیدا می‌کنید و با دید روشن‌تری زیر تیغ جراحی پلاستیک می‌روید.
اگر ۳ یا ۲ پاسخ مثبت داده‌اید:
اگر شما به سه یا دو عدد از پرسش‌های زیر پاسخ مثبت داده باشید و بقیه پاسخ‌هایتان منفی باشد باید پیش از اینکه تلفن را بردارید و شماره یک جراح پلاستیک را بگیرید، با خودتان خلوت کنید و ببینید که زیبایی از نظر شما چه معنایی دارد؟ ببینید معیارهای شما برای یک چهره زیبا چیست؟
براساس پاسخ‌های شما به این آزمون و رتبه‌ای که به دست آورده‌اید، شما هنوز آمادگی کافی برای جراحی پلاستیک در این زمان را ندارید. درباره انتظارات خودتان از این جراح‌ها فکرکنید. مشورت با یک جراح پلاستیک خوب به شما کمک می‌کند تا پیش از اینکه تن به تیغ جراحی بسپارید آمادگی‌های لازم را در خودتان ایجاد کنید. اگر شما با این تفکرات خود، زیر تیغ جراحی بروید ممکن است به دلیل انتظارات غیر منطقی خود از این جراحی‌ها از نتایج عمل خود چندان راضی و خشنود نباشید.
اگر تمام پاسخ‌های شما منفی است یا فقط یک پاسخ مثبت داده‌اید:
وضعیت شما اورژانسی است. جراحی پلاستیک و زیبایی در این شرایط به هیچ وجه برای شما مناسب نیست چون به احتمال خیلی زیاد شما از نتیجه این جراحی‌ها چندان راضی و خشنود نخواهید شد. پیش از جراحی پلاستیک و زیبایی شما لازم است بسیاری از فاکتورهای دخیل در رضایت از‌ این جراحی‌ها را مد نظرتان قرار دهید. تا در نهایت پس از جراحی احساس خیلی بهتری داشته باشید.
افرادی از نتیجه جراحی زیبایی‌شان راضی و خشنود خواهند بود که پیش از این جراحی،‌ آمادگی‌های لازم را به دست آورده و خودشان را از هر حیث آماده کرده باشند. اگر شما وقت بیشتری برای مطالعه درباره این جراحی‌ها صرف کنید و همچنین روی انتقادات و باورها و اعتماد به نفستان کار کنید از نتایج این جراحی‌ها خشنودتر‌ خواهید بود.