بورد فوق تخصص جراحی پلاستیک عضو انجمن جراحان پلاستیک و استادیار دانشگاه.

ایران، تهران،یوسف آباد،خیابان 23، کلینیک پزشکی شفق

مشاوره:

0912-3141491

حتما شما هم افرادی را ديده ايد كه لاله هر دو گوششان و در موارد نادري لاله يك گوششان برجسته تر از معمول است . اين دفورميتي كه جنبه ارثي دارد تاثيري بر روي ميزان شنوايي ندارد ولي معمولا اين برجستگي در سنین کودکی  سوژه اي مناسب براي تمسخر كودك توسط همبازيهايش است و اين امر ميتواند بر روي روابط اجتماعي كودك تاثيرگذار باشد و چون همين روابط است كه سنگ بناي زندگي آينده فرد روي آن گذاشته مي شود، ميتواند روي آينده كاري وزندگي آتي كودك نيز تاثير گذار باشد .با توجه به دلیل فوق الذکر و با عنابت به اینکه در سن 6 تا 7 سالگی لالۀ گوش به اندازۀ کامل خود رسیده است  اعلام مي كنيم بهترين سن براي اصلاح اين دفورميتي قبل از ورود به مدرسه است، هر چند كه براي اين عمل هيچوقت دير نيست وبسياري از مراجعه كنندگان به ما را نوجوانان و جوانان تشكيل مي دهند .
نوع بيهوشي : 
این عمل با هر سه روش بي حسي موضعي ، نيمه بيهوشي و يا بيهوشي كامل قابل انجام است .در انتخاب نوع بیهوشی نظر بیمار در نظر گرفته خواهد شد اما توصیۀ من برای انجام این عمل ،استفاده از روش نیمه بیهوشی است.
تكنيك :
 محل برش از پشت لاله گوش است .خوشبختانه در این محل عصب حرکتی یا رگ مهمی وجود ندارد . ابتدا باریکۀ نازکی از پوست پشت گوش برداشته میشود سپس براي خواباندن غضروف و نزدیک کردن آن به سر و همچنین برای جلوگيري از برگشت غضروف لاله گوش به حالت اوليه ، پشت غضروف را  در قسمت هاي لازم تراشيده و با کمک بخیه های دائمی چين وشكنج هاي مربوطه را ايجاد مي كنيم و در نهایت برش پوستي را مي دوزيم .از آنجا که محل برش در پشت لاله گوش است ، بعد از عمل جاي برش قابل رويت نمي باشد. لازم به تذکر است که هدف از عمل نزدیک شدن لاله های گوش به سر و قرینه بودن آنهاست لذا اگر لاله های گوش غیرقرینه هستند میتوان هر گوش را به اندازه متفاوتی به سر نزدیک کرد و یا حتی فقط یک گوش را عمل کرد که درنهایت هر دو گوش قرینه باشند .
زمان عمل :
مجموع هر دو گوش حدوداً دو ساعت
مراقبت های بعد از عمل :
 بیمار چند ساعت بعد از عمل از مرکز جراحی یا بیمارستان مرخص میشود.پانسمان بعد از عمل تا 5 روز روي گوشها باقي مي ماند . در طي هفته اول بعد از برداشتن پانسمان ، بيمار بطور شبانه روزي از هدبند استفاده مي كند كه البته بهتر است هر 3-2 ساعت حدوداً نيم ساعت هدبند را بردارد .هفته دوم فقط شبها از هدبند استفاده مي كند و در طول روز ضرورتي به استفاده از هدبند نيست .
پرسش و پاسخ در مورد عمل گوش (اتوپلاستي)
مردم به خاطر گوش های درازم مرا مسخره می کنند، می توانید به من کمک کنید؟
با وجودی که این یک درخواست معمول در افراد جوانتر می باشد ولی مسخره شدن و دست افتادن در هر سن ناراحت کننده است. شاید تعجب کنید اگر بشنوید که سالانه افراد بالغ زیادی به ما مراجعه می کنند و چنین شکایتی را مطرح می کنند. آنها از اینکه مدام با موهای بلندشان گوشهایشان را بپوشانند دیگر خسته شده اند. هیچ وقت برای اصلاح و ترمیم گوش های معروف به «خفاشی» دیر نیست. اتوپلاستی یک عمل بی خطر و سرپایی می باشد که ما را قادر به بازسازی یا تغییر شکل غضروف گوش می کند بطوری که در نهایت گوش ها بصورت قرینه و نزدیک به سر قرار می گیرند.
بهترین سن برای انجام یک اتوپلاستی چه سنی است؟
عوامل زیادی روی این قضیه تأثیر می گذارند. اول از همه، رشد گوش نزدیک به بلوغ، حدود 6ـ 5 سالگی است. بنابراین، این سنین برای انجام اتوپلاستی فوق العاده است. عامل بعدی تأثیر روانی ناشی از فشار همسالان است. که از سنین 8ـ 7 سالگی شروع می شود. لذا قبل از شروع این فشارها و به بلوغ رسیدن غضروف گوش بهترین زمان برای جراحی است. معمولا به اولیا توصیه می شود که وقتی کودک به سن 6ـ 5 سالگی می رسد با یک جراح مشورت کنند.
) آیا من بعد از عمل شکل واقعی خود را حفظ خواهم کرد؟
اکثر بیماران می گویند که وقتی بعد انجام عمل به جمع اطرافیان خود باز می گردند با اظهارات زیر مواجه می شوند:
وای خدای من، توفوق العاده شدی! یا مدل موها تو عوض کردی! یا توی تعطیلات بودی و ... حفظ حالت منحصر به فرد بودن شما نشان دهنده موفقیت آمیز بودن جراحی است. اگر چه تغییر ظاهر ممکن است برای شما مهم باشد و خیلی به چشمتتان بیاید و لی اگر این تغییرات توسط اطرافیان شما حس نشوند، نباید زیاد تعجب کنید.
این عمل چقد درد دارد؟
اکثر بیماران بعد از عمل از اینکه درد کمی کشیده اند اظهار تعجب می کنند. بالطبع بعد از هر نوع عمل جراحی باید انتظار کمی ناراحتی را داشته باشیم. به تمام بیماران نسخه ای از داروهای مسکن ارائه می شود. افرادیکه جراحی صورت انجام داده اند تا 48 ساعت هنگام جویدن غذا احساس درد می کنند. معمولا افراد بعد از انجام عمل هیچ گونه درد غیر قابل کنترلی ندارند.
) آیا بعد از عمل می توانم خودم رانندگی کنم؟
خیر ـ به خاطر اثرات بی هوشی، بیماران قادر نخواهند بود بعد از عمل رانندگی کنند.
) آیا می توانم بلافاصله بعد از عمل به منزل بروم؟
اکثرا این عمل بصورت سرپایی انجام می شود، از آنجائیکه بعد از تسکین یافتن شما باید به خانه برگردید، باید یک فرد مورد اطمینان شما را به منزل برساند و شب را در کنار شما بماند تا فردا دوباره برای بازکردن بانداژ شما را تا مطب همراهی نماید.
خوب شدن کوفتگی ها و تورم ها چقدر طول می کشد؟
در پایان هفته اول، کوفتگی ها و تورم های بعد از عمل شروع به خوب شدن می کنند. ناپدید شدن کامل این علائم 3 ـ 2 هفته به طول می انجامد. شما می توانید کوفتگی ها را به خوبی با کمک لوازم آرایش 10 ـ 7 روز بعد از عمل استتار کنید
از چه وقت می توانم فعالیت بدنی دشته باشم؟
بعد از عمل تا 3 هفته نباید فعالیت های آیروبیک انجام داد. هر فعالیتی که باعث افزایش فشار خون شود باعث به تعویق افتادن زمان بهبودی و ترمیم تورم می شود.
چه وقت می توانم دوش بگیرم؟
پوشش سر را باید در شب پس از جراحی خشک و دست نخورده نگه داشت. بنابراین تا قبل از برنداشتن این پوشش نباید دوش گرفت. شما بعد از برداشتن پوشش هر زمان که بخواهید می توانید دوش بگیرید یا حمام کنید.
چقدر طول می کشد تا خوب شوم؟
رسیدن به نتایج نهایی موردنظر حدود یکسال طول می کشد. با این وجود پس از 3 ماه اغلب بیماران به حدود 90% از آنچه که انتظار داشتند می رسند.