بورد فوق تخصص جراحی پلاستیک عضو انجمن جراحان پلاستیک و استادیار دانشگاه.

ایران، تهران،یوسف آباد،خیابان 23، کلینیک پزشکی شفق

مشاوره:

0912-3141491

عمل جراحی پلاستیک بینی
شرایط عمومی

 

رینوپلاستی یا عمل جراحی پلاستیک بینی از سنین 16 سالگی در دختران و پسران قابل انجام است و در سنین پایین تر در دختران بستگی به عواملی نظیر کامل بودن رشد جسمی ، شروع سن بلوغ و معاینه فیزیکی بینی دارد . شخصی که کاندید جراحی بینی می شود می باید از بلوغ فکری و رشد خوبی برخوردار باشد و از جانب خانواده خود برای انجام این کار حمایت گردد و همچنین به طور دقیق در مورد انتظارات و توقعات خود فکر نموده و آن را با جراح خود در میان بگذارد و از میزان تغییرات پیش آمده با اطلاع بوده و واقع بین باشد ، [زیرا این عمل اگر چه باعث افزایش زیبایی و اعتماد بنفس شما می شود . ولی به علت محدودیت هایی که بعداً بیان می شود همیشه دارای نتایج ایده آل نمی باشد و حتی ممکن است به تنهایی قادر به حل مشکلات صورت شما نباشد.

لذا بهترین افراد برای جراحی بینی کسانی هستند که دوست دارند ظاهر زیباتری داشته باشند نه اینکه در آرزوی به دست آوردن چهره ایده آل و هنری باشند که خود تجسم کرده اند . زیرا به دلایل متفاوت همیشه امکان انطباق کامل آنچه در تصور خیالی بیماران است با آنچه در توانایی یک عمل جراحی می باشد امکان پذیر نبوده و همواره جراحی پلاستیک در خدمت بهبود یافتن و بهتر شدن است که می تواند سبب تقویت روحی و افزایش اعتماد به نفس شما شود ، نه عالی شدن و اگر فردی به دنبال عالی شدن است هیچ گاه کاندید خوبی برای جراح زیبایی نمی باشد.

بنابراین اگر شما از نظر جسمی سالم و از نظر روحی متعادل و در تصمیم گیری ثابت قدم و در انتظارات خود منطقی هستید می توانید کاندیدای خوبی برای عمل جراحی بینی باشید.]

 


اگر جراحی پلاستيک را در نظر داريد...

 

رينوپلاستی، يا جراحی برای تغيير شکل بينی، يکی از رايج ترين جراحی پلاستيک زيبايي است.
رينوپلاستی می تواند اندازه بينی شما را کوچکتر يا بزرگتر کند، شکل نوک يا پل بينی را تغيير دهد، پره های بينی را باريک تر کند، زاويه بين بينی و لب بالای شما را تغيير دهد.
بععلاوه می تواند يک نقص نادرزادی يا آثار صدمات بينی را برطرف کند و برخی مشکلات تنفسی را بر طرف کند. اگر جراحی بينی را در نظر داريد، اين اطلاعات می تواند اطلاعات پايه ای درباره روش جراحی به شما بدهد و اينکه در چه مواردی کمک کننده است، چگونه انجام می شود و چه نتايجی را می توانيد از آن انتظار داشته باشيد را برای شما فراهم کند.
البته نمی تواند به تمام سوالات شما پاسخ دهد چرا که بسياری از آنها به خصوصيات بيمار و جراح بستگی دارد.
لطفا درباره هر آنچه که نمی دانيد از جراح خود سوال کنيد.

 

مناسبترين افراد برای جراحی بينی

رينوپلاستی می تواند ظاهر شما را بهتر کند و اعتماد بنفس شما را افزايش دهد، اما الزاما نمی تواند نگرش شما را در رسيدن به شرايط ايده آل و يا طرز ذفتار افراد با شما را تغيير دهد.
قبل از تصميم گرفتن درباره جراحی، به دقت در مورد انتظارات خود از اين عمل فکر کنيد و درباره آن با جراحتان صحبت کنيد. بهترين کانديدا برای رينوپلاستی افرادی هستند که به دنبال بهتر شدن ظاهرشان هستند نه بی نقص و عالی شدن.
اگر از نظر جسمی سالم هستيد و از نظر روحی متعادل می باشيد و توقعات واقع بينانه اس داريد میتوانيد کانديد مناسبی باشيد.
رينوپلاستی می تواند برای رسيدن به اهداف زيبايی يا به منظور ترميم نقايص مادر زادی يا اختلالات تنفسی صورت گيرد.
سن بيمار نيز بايد در نظر گرفته شود. بسياری از جراحان ترجيح می دهند نوجوانان را تا قبل از کامل شدن مراحل رشد ( حدود 16-15 سالگی برای دختران و کمی ديرتر برای پسر ها ) جراحی نکنند.
مهم است که تطابق ( سازگاری ) اجتماعی و روانی نوجوانان نيز در نظر گرفته شود و اظمينان حاصل نمود که اين جراحی به خواست و تمايل خود فرد و فقط والدين وی صورت می گيرد.

 

در تمام جراحی ها برخی ترديد ها و ريسک ها وجود دارد.

وقتی رينوپلاستی توسط جراح ناهری صورت گيرد ، اين عوارض بسيار نادر و غالبا خفيف هستند.
عليرغم اين هميشه امکان بروز عوارضی نظير عفونت، خونريزی از بينی يا واکنش نسبت به بيهوشی وجود داردو
شما می توانيد با رعايت دقيق توصيه های جزاح خود قبل و بعد از جراحی اين عوارض را له حداقل برسانيد.
بعد از جراحی، تورم رگهای خونی کوچک ممکن است بصورت نقاط قرمز رنگ ريز در سطح پوست اطراف ناحيه عمل، بروز منايد که اغلب خفيف است ولی ممکن است گاهی طولانی باشد.
در مورد جای زخم، وقتی رينوپلاستی از داخل بينی انجام شود اصلا محل زخم قابل مشاهده ای برجای نمی گذارد.
وقتی که روش (( باز )) استفاده می شود يا وقتی به جراحی به منظور باريک کردن پره های پهن بينی صورت می گيرد محل زخم کوچکی در پائين بينی بوجود می آيد که اغلب قابل رويت نيست.
در حدود يک مورد از هر 10 مورد ، ممکن است جراحی دومی لازم باشد، برای مثال ( برای ترميم يک دفر ميتی خفيف )
اين مواد غير قابل پيش بينی هستند و حتی مکن است برای بيمارانی که توسط ماهرترين جراحان جراحی می شوند نيز اتفاق بيفتد. اين عمل جراحی ترميممی اغلب کوچک و سبک است.

 

برنامه ريزی برای جراحی

ارتباط و همکاری خوب بين بيمار و جراح ضروری است. در مشاهده اوليه جراح در مورد اينکه دوست داريد بينی شما چه شکلی پيدا کند، از شما سوال خواهد کرد، ساختار بينی و صورت شما را ارزيابی خواهد نمود، در مورد تغييرات امکان پذير با شما صحبت خواهد کرد.
او در مورد فاکتور هايي که برای جراحی و نتيجه آن تاثير می گذارد برای شما توضيح خواهد داد. اين عوامل شامل ساختار استخوانی و غضروفی بينی، شکل شما، ضخامت پوست بينی، سن و انتظارات شما می باشد.
بعلاوه وی در مورد روش جراحی و بيهوشی که به کار خواهد برد، مکان و نوع امکاناتی که در آن جراحی صورت خواهد گرفت، خطرات و مخارج جراحی و تمام انتخابهايي که برای شما وجود دارد، برايتان توضيح خواهد داد.
همه بيمه ها اعمال جراحی زيبايي را بطور کامل پوشش نمی دهند، با اين وجود اگر عمل جراحی به منظور اهداف ترميمی صورت می گيرد، مثلا برای رفع يک اشکال تنفسی يا برطرف کردن يک شکستگی به شکلی واضح، جراحی ممکن است تحت پوشش بيمه قرار گيرد. از شرکت بيمه خود سوال کنيد و اجازه جراحی را بگيريد. اگر بينی شما قبلا جراحی شده يا جراحتی به آن وارد شده حتی اگر سالها قبل بوده است، حتما به جراح خود بگوئيد.
بعلاوه اگر هر نوع حساسيتی داريد، مشکل تنفسی داريد، هر نوع دارو، ويتامين يا مکملی دارويي مصرف ميکنيد . يا سيگار می کشيد جراح را مطلع سازيد.
هر سوالی داشتيدبدون ترديد از جراحتان بپرسيد، بخصوص سوالاتی که در ارتباط با انتظارات و تصورات شما نتيجه جراحی هستند.

 

آماده شدن برای جراحی

جراح شما دستورات مخصوصی جهت آماده شدن برای عمل شما خواهد داد، شما راهنمايي برای خوردن، آشاميدن، سيگار کشيدن و يا اجتناب از انواع خاصی از دارو ها و ويتامينه ها و شستن صورت.
اجرای دقيق دستورات بهشما کمک می کند که جراحی راحت تری داشته باشيد.
هنگام آماده شدن برای جراحی طوری برنامه ريزی کنيد که کسی همراه شما باشد تا بعد از جراحی شما را به منزل برساند و در صورت لزوم چند روزياز شما مراقبت کند.

 

جراحی شما کجا انجام خواهد شد ؟ ( مکان جراحی )

رينو پلاستی ممکن است در يک مرکز جراحی سر پايی يا بيمارستان صورت گيرد .
معمولا اين جراحی به منظور سهولت و صرفه جويي در هزينه ها در يک مرکز جراحی سر پيايی صورت ميگيرد.در اعمال جراحی پيچيده ممکن است نياز به بستری شدن کوتاه مدت داشته باشند.
خون ريزی خفيف در چند روز اوبل بعد از جراحی، طبيعی است و ممکن  است تا چند هفته احساس گرفتگی بينی داشته باشيد. جراحتان از شما خواهد خواست که تا حدود يک هفته هوا با فشار از بينی خارج نکنيد تا بافت داخل آن ترميم شود. اگر پانشمان داخل بينی داريد، ظرف چند روز خارج خواهد شد و شما احساس بسيار بهتری خواهيد داشت.
ظرف يک تا حداکثر دو هفته تمام گچ ها، چسب ها و پانسمان ها برداشته خواهد شد.

 

بازگشت به حالت طبيعی

رينو پلاستی ممکن است در يک مرکز جراحی سر پايی يا بيمارستان صورت گيرد .اکثرا بيمارانی که رينوپلاستی میشوند ظرف حدود 2 روز از بستر خارج می شوند و ظرف حدود يک هفته بعد از جراحی کارهای نشسته برگردند. به هر حال چند هفته طول می کشد تا کاملا به شرايط عادی برگرديد. جراحتان راهنما ييهای مخصوص به شما خواهد داد تا به تدريج فعاليتهای اوليه خود باز گرديد که معمولا شامل اين توصيه ها می شود: از فعاليتها ی سنگين به مدت 2 تا 3 هفته بپرهيزيد ( دويدن، شنا کردن، خم شدن، فعاليتهای جنسی  و هر فعاليتی که باعث بالا رفتن فشار خون می شود. )
از ضربه زدن و يا مالش دادن بينی بپرهيزيد و از آفتاب سوخته شدن آن به مدت 8 هفته جلوگيری کنيد.
در هنگام شستن صورت و موها و يا آرايش کردن و ملايمت رفتار کنيد.
از هر زمان که تمايل داشتيد می توانيد از لنز استفاده کنيد و در مورد عينک چنين نيست. از زمانی که گچ بينی برداشته میشود به مدت 6 هفته  ديگر نيز بايد عينک را به پيشانی خود با چسب بچسبانيد و آنرا روی گونه ها قرار دهيد تا بينی شما کاملا بهبود يابد.
جراحتان برای شما برنامه ويزيت های متعددی را در يک ماه بعد از عمل تنظيم خواهد کرد تا روز بهبود شما را کنترل کند. اگر در فاصله بين ويزيتها هر نوع علامت غير معمولی داشتيد تا هر نوع سوالی در مورد آنچه بايد و نبايد انجام دهيد، بدون ترديد با جراحان تماس بگيريد.

 

چهره جديد شما:

در روزهای بعد از جراحی وقتی صورتتان کبود و متورم است ممکن است فراموش کنيد که چهره بهتری در انتظار شماست. در حقيقت بسياری از بيماران تا مدتی کوتاه بعد از جراحی احساس افسردگی می کنند که کاملا طبيعی و قابل درک است.
مطمئن باشيد که اين مرحله خواهد گذشت. روز به روز شما زيباتر خواهيد شدو گچ ها و پانسمان ظرف 1 تا 2 هفته برداشته می شوند و به نظر نخواهد رسيد که شما جراحی شده ايد.
با اين حال بهبودی روندی آرام و تدريجی دارد. تورم مختصر چند ماه باقی می مان، بخصوص در نوک بينی، و در نتيجه رينوپلاستی تا يکسال حاصل نمی شود.
در اين مدت ممکن است شما با واکنشهای دور از انتظاری از جانب خانواده و دوستان مواجه شويد.
ممکن است بگويند که تفاوت زيادی در بينی شما مشاهده نمی کنند.ممکن است برخورد آزاردهنده ای داشته باشند، بخصوص اگر شما بر خلاف آنچه به نظر آنها ( ارزش ) خانوادگی يا اخلاقی بوده عمل کرده باشيد. 
اگر چنين شد سعی کنيد که بخاطر داشته باشيد که در مرحله اول به چه دليلی تصميم به جراحی گرفتيد. 
اگر به هدفتان رسيده ايد پس جراحی شما يک موفقيت بوده است